jokjarocin.pl

Forum dyskusyjne

Prawnik, radca prawny czy adwokat?

Post Reply

Page: 1

Author Post
Member
Registered: Mar 2016
Posts: 58
witam wszystkich – może ktoś mógłby mi w jasny sposób wytłumaczyć czym różnią się prawnik, radca prawny i adwokat? Do kogo kiedy się zgłaszać? Wydaje mi się, że to ma spore znaczenie, ale jestem trochę pogubiona… do adwokata idzie się w ostateczności, wcześniej do radcy? Ale radca też może być adwokatem?
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 68
Location: Mrągowo
radca prawny ma mniej uprawnień od adwokata, nie może reprezentować cię w sądzie. Wszystko zależy od twojej sytuacji i tego, jakiej konkretnie pomocy potrzebujesz. Bo do poradnictwa radca zdecydowanie wystarczy i da ekspertyzy, opinie, powie jakie są perspektywy…
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 88
Location: Gdańsk
muszę trochę kolegę wyżej sprostować.:) radca prawny MOŻE wystąpić przed sądem albo jakimś urzędem w imieniu klienta. Ale nie w każdej sytuacji. Nie może być obrońcą w sprawach karnych i karnoskarbowych.
Member
Registered: Mar 2016
Posts: 58
ech, no i nawet tutaj zdania są podzielone.;) a może ktoś ma namiary na wiarygodny artykuł prawniczy wyjaśniający tę kwestię? Będę wdzięczna.
Member
Registered: Jul 2015
Posts: 40
Location: Koszalin
odwieczne pytanie… Prawnik, radca prawny czy adwokat? :D tak jak sprostowano, radca nie może być obrońcą w danych sprawach, ale ogólnie wystąpić w sądzie może. Może wyobraź sobie, że to jest taka hierarchia… zaczyna się od prawnika, potem jest radca prawny i potem adwokat, który ma najwięcej uprawnień. Fajny artykuł masz na tej stronie https://www.adwokat-radel.pl/prawnik-radca-prawny-czy-adwokat, powinien odpowiedzieć na Twoje pytania.:) ogólnie warto pamiętać, że za uprawnieniami idzie też odpowiedzialność i kwestie etyki zawodowej. Wiele zależy od sytuacji, ale szukając pomocy prawnej chyba jednak najlepiej zorientować się kto ma większe doświadczenie i kto jest bardziej obyty w danej sprawie…
Member
Registered: Mar 2016
Posts: 58
bardzo dziękuję za link.;) rzeczywiście jest to przejrzyście wyjaśnione i wydaje mi się, że to wiarygodne. Nie miałam pojęcia, że radcę prawnego można zatrudnić w zakładzie, a adwokata nie. Dobrze wiedzieć. W ogóle sporo informacji mam do przyswojenia.
Member
Registered: Nov 2013
Posts: 68
Location: Mrągowo
ok., ok., macie rację, źle się wyraziłem. Z prawem tak to jest, że zawsze trzeba precyzyjnie… a jeśli interesują cię zatrudnienia prawników i w ogóle prawo biznesowe to moim zdaniem opłaca się znaleźć jakąś dobrą kancelarię prawniczą i być stale w kontakcie. Jeśli konsultuje się na bieżąco to można uniknąć wielu błędów.
Member
Registered: Jul 2015
Posts: 40
Location: Koszalin
tak, bo niestety regulacje prawne potrafią się szybko zmieniać, a też i człowiek, który nie siedzi w branży prawniczej, może ich nie zrozumieć. Posiadanie firmy wymaga zwracania uwagi na każdy detal i konsekwencję w umowie… i zdecydowanie lepiej świadomie przestrzegać prawa, niż potem musieć się tłumaczyć, że niechcący coś się narozrabiało.;) aha, no i prawnika nie obowiązuje tajemnica zawodowa! To jest ważna różnica między prawnikiem, a adwokatem, tak z punktu widzenia firmy.
Member
Registered: Mar 2016
Posts: 58
super, dzięki za tyle cennych wskazówek!

Post Reply

Page: 1